ନବରାତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ସ୍କନ୍ଦମାତା ରୂପରେ ପୂଜା ପାଇବେ ମା ଦୁର୍ଗା
Khabar Odisha:navratri-2018-skandmata-pujan-significance-and-vidhi-tpra
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ (ଖବର ଓଡିଶା) :

ଆଜି ନବରାତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ଦିନରେ ଦୁର୍ଗା ମାତାଙ୍କର ପଂଚମ ସ୍ୱରୂପକୁ ସ୍କନ୍ଦମାତା ରୂପରେ ଉପାସନା କରାଯିବ । ଭଗବାନ ସ୍କନ୍ଦ ବାଳକ ରୂପରେ ମାତାଙ୍କ କୋଳରେ ବିରାଜମାନ ହେବେ । 

ସ୍କନ୍ଦମାତାଙ୍କର ଚାରି ଭୂଜା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମାତା ଦୁଇ ହାତରେ କମଳ ପୁଷ୍ପ ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏକ ଭୁଜା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେବାକୁ ଉଠିଛି । ଅନ୍ୟ ହାତରେ ସେ ନିଜ ପୁତ୍ର ସ୍କନ୍ଦଙ୍କୁ କୋଳରେ ଧାରଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ କମଳ ଆସନରେ ବିରାଜମାନ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମାସନା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । 

କାର୍ତିକେୟଙ୍କୁ ଦେବତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ପିତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ମାତା ନିଜ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀରେ ରାକ୍ଷସଙ୍କର ପ୍ରାଦୁଭାବ ବଢିଯାଏ ସେତେବେଳେ ମାତା ସିଂହ ଉପରେ ସବାର ହୋଇ ସେମାନଙ୍କର ସଂହାର ନିମିତ ଧରିତ୍ରୀକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଥାନ୍ତି । ସ୍କନ୍ଦମାତାଙ୍କୁ ନିଜ ପୁତ୍ର ନାମ ସହ ନିଜ ନାମକୁ ଯୋଡିବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ନେହ ମମତାର ଦେବୀ ସ୍କନ୍ଦମାତା ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । 

ପୂଜା ବିଧି 

ପଶ୍ଚିମ ତିଥିରେ ପୂଜା କରି ଭଗବତୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ କଦଳୀ ଭୋଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏବଂ ଏହି ଭୋଗକୁ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିତରଣ କଲେ ଶୁଭଫଳ ମିଳି ଥାଏ । ଏମିତି କରି ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟର ବୁଦ୍ଧି ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ । ମାତାଙ୍କର ବାହନ ସିଂହ ହୋଇଥିବା କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ -

ସିଂହାସନାଗତା ନିତ୍ୟଂ ପଦ୍ମାଶ୍ରିତକରଦ୍ୱୟା । 

ଶୁଭଦାସ୍ତୁ ସଦା ଦେବୀ ସ୍କନ୍ଦମାତା ୟଶସ୍ୱିନୀ । । ମନ୍ତ୍ରରେ ଆରାଧନା କରାଯାଏ । 

   

Subscribe

National International State Sports Entertainment