ନବରାତ୍ରୀର ପଂଚମ ଦିନରେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ରୂପରେ ପୂଜା ପାଅନ୍ତି ମା ଦୁର୍ଗା, ଜାଣନ୍ତୁ ମାତାଙ୍କର ପୁଜା ବିଧି ସମ୍ପର୍କରେ
Khabar Odisha:navratri-2018-significance-of-maa-sarasvati-pujan-in-navratri
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ (ଖବର ଓଡିଶା) :

ନବରାତ୍ରୀରେ ମାତାଙ୍କର ତିନି ସ୍ୱରୂପକୁ ବିଶେଷ ରୂପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ମା ସରସ୍ୱତୀ ଏବଂ ମା କାଳୀ । ତେବେ ଆଜି ମାତାଙ୍କର ସରସ୍ୱତୀ ସ୍ୱରୂପ । ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ହେଉଛନ୍ତି ବିଦ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ପ୍ରତୀକ । ଏତଦ୍ ବ୍ୟତୀତ ସଙ୍ଗୀତ, କଳା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ ନିମନ୍ତେ କରନ୍ତୁ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱରୂପର ଉପାସନା । 

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କୁଣ୍ଡଳୀରେ ବିଦ୍ୟା ବୁଦ୍ଧିର ଯୋଗ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷା ବାଧାର ଯୋଗ ରହିଛି ତେବେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଆରଧନାରେ କରାଯାଇ ପାରିବ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ । କେମିତି କେମିତି କରିବେ ମାତାଙ୍କର ପୂଜାବିଧି ଜାଣନ୍ତୁ

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ଧଳା ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତର ଦିଗକୁ ମୁଖ କରି ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ପୂଜା ସୂଯ୍ୟୋଦୟର ଅଢେଇ ଘଂଟା ପରେ କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତର ଅଢେଇ ଘଂଟା ପରେ କରାଯାଏ । ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ଶ୍ୱେତ ଚନ୍ଦନ ସହ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଧଳା ପୁଷ୍ପ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ପ୍ରସାଦରେ ମିଶରୀ, ଦହି କିମ୍ବା ଲାବା ସମର୍ପିତ କରାଯାଏ । ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କର ମନ୍ତ୍ର ଓଁ ଏ ନମଃ କିମ୍ବା ସରସ୍ୱତୈଃ ନମଃ ଜପ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ପରେ ପ୍ରସାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ସୁଫଳ ମିଳିବ ।  

Subscribe

National International State Sports Entertainment