କ୍ଷମା ମାଗିବେ କି ବୈଜୟନ୍ତ ? ଅଭିଜିତ ଓଡିଶାକୁ “ଓରି-ଶଳା” କହିଥିବା ଜାଣିଥିବା ସତ୍ୱେ ହେଲିକାପ୍ଟରରେ ବୁଲାଇଥିଲେ ପଣ୍ଡା ବାବୁ
Khabar Odisha:Baijayant-Panda-Abhijit-Iyer-Mitra-Ori-Shala

 ବଙ୍ଗାଳି ମାନେ ଓଡିଶାକୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । “ଓରି-ଶଳା” ଶବ୍ଦରୁ ଓରିଶା ଆଉ ତାପରେ ଓଡିଶା । ଓଡିଶାରେ କିଛି ନାହିଁ । ଜଗନ୍ନାଥ ହେଉଛି ବଙ୍ଗାଳି ମାନଙ୍କର । ଏହାକୁ ଚୋରି କରି ଅଣାଯାଇଛି । ଏପରି ଅଦଦ୍ଭୁତ ଆଉ ଉଦଭାନ୍ତ୍ର ଇତିହାସ ଜ୍ଞାନ ପଢାଇଥିଲେ ଅଭିଜିତ ଆୟାର ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କର ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ । ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷକ ତଳେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ବିଷୟରେ କରିଥିବା ଏକ ଟ୍ୱିଟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଏକଥା କହିଥିଲେ ଅଭିଜିତ୍ ଆୟାର । ୧୧ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ଏପରି ଅପମାନ କରିଥିଲେ ସାରା ଓଡିଶା ଲୋକଙ୍କୁ ଅଭିଜିତ ଆୟାର । ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାର ଟ୍ୱିଟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ଏକଥା କହିଥିବା କାରଣରୁ ଏକଥା ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ଭାବେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆସିଥିଲା । ହେଲେ ବୈଜୟନ୍ତ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିନଥିଲେ । ବଂର ତାଙ୍କୁ ଓଡିଶା ଆଣି ହେଲିକାପ୍ଟରରେ ଓଡିଶା ବୁଲାଇବା ସହ ଅପ୍ୟାୟିତ କରିଥିଲେ । ଖାଲି ବୁଲାଇ ଅପ୍ୟାୟିତ କରିନଥିଲେ ବଂର ଆମ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସି ଆମ ସଂସ୍କୃତି ବିରୋଧରେ ଗାଳିଦେବାର ସୁଯୋଗ ଦେଲେ । 

ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ନିଜେ ଜଣେ ଓଡିଆ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଡିଆଙ୍କ ବିରୋଧରେ  ଏପରି କଟ୍ଟୁଶବ୍ଦ କହିଥିବା ଅଭିଜିତ ଆୟାରଙ୍କୁ ସେ କିପରି ଆଣି ଓଡିଶା ବୁଲାଇଲେ । ସବୁବେଳେ ଓଡିଶାର ଅସ୍ମିତା ଏବଂ ଓଡିଆଙ୍କ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା କହୁଥିବା ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ କଣ “ଓରି-ଶଳା” ବକ୍ତ୍ୟବ ଦୁଃଖ ଦେଇନଥିଲା କି ? ଯଦି ସେତେବେଳେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ ଏକଥା ବାଧିଥିଲା ତାହେଲେ ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି କାହିଁକି କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇନଥିଲେ ।

ସାରା ଓଡିଶାଲୋକ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶିଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା ଯେ କେବେ ବୈଜୟନ୍ତ ବାବୁ ଓରି-ଶାଳା କହିଥିବା କଥା ଜାଣିଥିବା ସତ୍ୱେ ଅଭିଜିତ ଆୟାରଙ୍କୁ ଓଡିଶା ବୁଲାଇଥିବାରୁ କ୍ଷମା ମାଗିବେ ?

Subscribe

National International State Sports Entertainment